چرا سید مهدی رحمتی از تیم ملی کنار رفت

چرا سید مهدی رحمتی از تیم ملی کنار رفت

Mehdi Rahmati

یک مسئله می تواند، آنقدر از نظر روحی به انسان فشار روانی وارد کند که حتی اگر گُلر اول تیم ملی هم باشی، بی خیال آن می شوی. اما واقعیت این فشارهای عصبی چه بود.

اصلش اين است كه آدميزاد جماعت قبل از اتخاذ هر تصميمي خاصه بزرگ و مهم، به قول معروف بايد شيش و بش كند، موضوع را پيش خودش بالا و پايين نمايد و بسنجد و با آگاهي از عواقب مثبت و منفي احتمالي، حرفش را بريزد وسط دايره كه فرموده: حرفي را تا نگفته اي بنده توست و آن گاه كه بيان كردي تو در بند آني و اين رسمش بوده؛ از همان اول تا الان و بعدها و بعدترها! چرا خب، گاهي هم پيش مي آيد آدمي سوار خر مراد باشد و قائل به هر چه بادا باد، بي فكر و تدبير حرفي بزند، تصميمي بگيرد و به قول امروزي ها ريسكش جواب دهد اما چيزي كه هست، من و شما و ديگران، همه مي دانيم دور گردون هميشه هم به كام آدم نيست و شرط عقل البته احتياط است و براي هميشه بدانيم منظور از احتياط نه اينكه ترسيدن باشد، سنجيدن است، تدبير است و دانسته تصميم گرفتن.

فوتبال این سرزمین از همان روزهای داغ آبادان که مستشاران انگلیسی فتیله اش را روشن کردند آبستن اتفاقات بسیاری بوده و هنوز هم هست. هنوز هم چیزهایی پیش می آید که قاعدتاً می شود پیش نیاید اما خب چه می شود کرد؟ اینجا در شرق کره خاکی، سیستم «لیمبیک» آدم ها فعال تر است، آن طور که در حوزه رفتار، احساسات خیلی وقت ها می چربد بر خردورزی و عواقبش می شود داستان هایی که سینه به سینه بگوییم زیر گوش هم و کمتر هم پیش بیاید که پند بگیریم و عبرت مان شود، خسران دیگران!

خداحافظی نه چندان جدی!
سید مهدی رحمتی آن طور که خودش مدعی است اولش زیاد هم جدی خداحافظی نکرده از تیم ملی، گفته شاید خداحافظی کنم! مثلاً پیش خودش گفته؛ ما که شماره یکیم و حالا مانده تا رقبا به گرد پای مان برسند و اینست که جا دارد کرشمه ای بکنیم در دستگاه حضرتش بلکه حساب کار دستش بیاید.
از آن تیپ اِفه ها که این آقا مهدی کم نیامده تا به حال برای باشگاه ها اما خب از آنجا که «کارلوس کی روش» آن قدر غربی هست که بشود پیش بینی کرد اهل ناز خریدن و احساسات پوست کندن برای گنده تر از رحمتی هم نیست، نه برداشت و نه گذاشت، گفت: خداحافظ که خداحافظ!

مشتی بر دهان بازیکن سالاری
خب، حالا چه باید کرد؟ حرفی از دهانی در آمده و گوشی شنفته! طرف ایرانی نیست که بشود بهش فهماند رحمتی «قمیش» آمده. اصلش این است که کی روش توهین تلقی کرده این رفتار غیر حرفه ای را و دوستان من بگذارید بگویم تلقی درستی هم داشته دستیار سابق «سر الکس فرگوسن» چرا؟ چون معنی ندارد بازیکنی برای تیم ملی کشورش «طاقچه بالا» بگذارد حال آنکه ماهیتاً سربازی بیش نیست.

رفتار کی روش مقابل اقدام بچگانه مهدی رحمتی کاملاً منطبق با اصول فوتبال حرفه ای و در راستای مبارزه به حق با بازیکن سالاری است، چیزی که در فوتبال ما نادر است. این حقیقت تلخ را بدانیم و متاسف باشیم که مدیران و مربیان ما در تمام سطوح، اسیر بازیکن سالاری هستند و یکی از فواید مورد تاکید کارشناسان در استفاده از مربی بزرگ خارجی همین خوی حرفه ای آنهاست.

گمانه زنی ها در مورد یک کناره گیری عجیب
از آنجا که رحمتی برای خداحافظی از تیم ملی هیچ دلیل مشخصی عنوان نکرد این شد که فضا برای گمانه زنی باز شد و باز ماند تا حدس های مختلفی در مورد این کناره گیری عجیب زده شود. بیشتر اهالی فوتبال این خداحافظی را نوعی اعتراض برداشت کردند از سوی رحمتی به اقدام کارلوس کی روش مبنی بر دعوت از یک دروازه بان دورگه به نام «دانیل داوری» که بعد از شکست تیم ملی مقابل ازبکستان زمزمه های حضورش جدی تر شد اما خب دو حرکت استراتژیک از سوی رحمتی موجب شد دلیل واقعی این خداحافظی صددرصد بچگانه مشخص شود.

رحمتی در برنامه نودی که همان شب خداحافظی اش پخش شد، طی گفت و گویی زنده دلیل کناره گیری اش را به دعوت «داوری» مرتبط ندانست و اعلام کرد از رقابت با هیچ دروازه بانی نمی ترسد. وی که چند وقتی بود در تیم باشگاهی اش استقلال با «جواد نکونام» بر سر بازوبند کاپیتانی اختلاف پیدا کرده بود در واکنش به این سوال که «آیا خداحافظی اش از تیم ملی به اختلافش با نکونام در استقلال مربوط است؟» حاضر به اظهار نظر نشد تا همه به جواب اصلی برسند.

قضیه که لو رفت رحمتی در دومین حرکت استراتژیک خود، رو بازی کرد و طی گفت و گویی به کی روش طعنه زد؛ چون بلد نیست مثل بعضی ها با وی اسپانیولی حرف بزند، در تیم ملی جایگاه لازم به او داده نمی شود. ناگفته پیداست که منظور رحمتی کسی جز نکونام نبوده که به واسطه سال ها بازی در تیم اسپانیایی «اوساسونا» به زبان اسپانیولی مسلط است و همین مسئله در کنار تجربه بین المللی دو عاملی بود که کی روش از همان ابتدا روی آن تکیه داشت به عنوان ملاک هایش برای سپردن بازوبند کاپیتانی تیم ملی به نکونام.

چند نمونه خارجی
بدون شک «اریک کانتونا» یکی از مستعدترین فوتبالیست های چند دهه اخیر بوده است که تا توانست از تیم ملی کشورش فرانسه دور ماند! او که بعد از زدن لگد به یکی از طرفداران تیم باشگاهی «کریستال پالاس» مورد خشم «امه ژاکه» سرمربی اخلاق گرای تیم ملی فرانسه قرار گرفت در ادامه و پس از اینکه ژاکه چند وقت بعد او را به تیم ملی دعوت کرد هرگز حاضر به پوشیدن پیراهن خروس ها نشد.

هافبک تیم ملی آلمان در جام جهانی ۲۰۰۲ کره و ژاپن پس از اینکه تعویض شد به تماشاگران خودی توهین کرد و برای همیشه قید حضور در تیم ملی را زد. «اشتفان افنبرگ» هم مثل رحمتی خودمان معتقد بود در تیم ملی بهای لازم به او داده نمی شود!

بازیکنان بسیار دیگری مثل «الساندرو نستا» و «فرانچسکو توتی» در ایتالیا، «روی کین» در ایرلند جنوبی، «امانوئل آدبایور» در توکیو، «جان تری» در انگلستان و بسیاری دیگر هر یک به طور کل یا به صورت مقطعی از حضور در تیم ملی کشورهایشان سر باز زدند.

به خاطر یک تکه پارچه
رحمتی در استقلال از همان ابتدای فصل جاری روی موضوع کاپیتانی حساسیت ایجاد کرد در حالیکه نفراتی چون «امیرحسین صادقی» از لحاظ کسوت بر او مقدم بودند. وی با حاشیه سازی در اردوی ترکیه بازوبند را به چنگ آورد و در ادامه هم که نکونام به تیم اضافه شد، این حساسیت پا برجا ماند هر چند نکونام هم با وجود خواست قلعه نوعی مثل صادقی کوتاه آمد. بازیکن سالاری سرمربی استقلال بالاخره کار دستش داد و اوضاع پس از ناراحتی نکونام بابت رفتارهای زننده چند بازیکن تیم با یکدیگر، بحرانی شد. نکونام معتقد بود در تیمی که چند تن از اعضایش به شکلی زننده و غیر اخلاقی همدیگر را خطاب قرار می دهند، نمی ماند.

حالا اختلاف نکونام و رحمتی عیان شده بود و این وسط «مجتبی جباری» به عنوان مدعی دیگر بازوبند کاپیتانی هم پس از پایان دوره مصدومیت بازگشته بود تا بار دیگر اختلافات بالا بگیرد به نحوی که قلعه نویی طی مصاحبه ای بدون اینکه اسم بیاورد عنوان کرد؛ برای کسانی که به خاطر «یک تکه پارچه» تیم را به بحران کشیده اند، متاسف است. منظور سرمربی استقلال، قطعاً کسی نبود جز سید مهدی رحمتی!

نفر آخر لیست
مهدی رحمتی حالا نفر آخر لیست بازیکنانی است که با وجود برخورداری از توان بازی و خواست و حمایت سرمربی تیم ملی تصمیم به خداحافظی گرفت. پیش از او یک استقلالی دیگر به نام «فرهاد مجیدی» در دوره همین آقای کی روش تصمیم گرفت دعوت سرمربی پرتغالی را رد کند و نیروی باقی مانده در سال های آخر بازیگری اش را صرف حضور در تیم باشگاهی اش نماید.

خداحافظی او به اندازه رحمتی حاشیه ساز نشد البته پیش از این دو، نفراتی مثل کریم باقری هم بوده اند که در مقاطعی از تیم ملی کنار رفتند. همین کریم باقری روزی در کمال تعجب همگان از تیم ملی خداحافظی کرد و جز در دوره سرمربیگری علی دایی به این تیم بازنگشت. مهدوی کیا هم زودتر از آنچه انتظار می رفت از تیم ملی کنار رفت. حتی علی کریمی هم در چند مقطع ترجیح داد قید حضور در تیم ملی را بزند.

 
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *