نقد و بررسی فیلم «ملکه»

نويسنده و کارگردان: محمد علی باشه موزیک ر

بازيگران: ابراهیم برزیده، مجتبی اسودیان، حسین باشه آهنگ ر، مالک سراج، هومن برق‌نورد، مهدی سلطانی، حمید آذرنگ، مصطفی زمانی، میلاد کیمرام و همایون ارشادی


دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم ایرانی

حاشیه های فیلم جذاب :

– ملكه پنجمين فيلم بلند كارگردان فرزند خاك است (کافه سینما)

– نام اوليه فيلم ديدگاه بود باشه موسیقی ر در باره تغيير نام فيلمش مي گويد: اسم فیلـم قبلا «دیدگاه » بود که با مشورت دوست ها به این نتیجه رسیدیم اين اسم ساکن و خنثی است و «ملکه» به دلیل درون‌مایه‌ای که داشت اسم TV ی‌تری بود. (کافه سینما)

– فیلم جذاب جلوه‌های ویژه رایانه ‌ای قابل توجه ی دارد که در TV ایران کم مثل است همچنین جهت گرفتن صحنه‌های مربوط به مقر عراقی‌‌ها از ۷۰ هنرور و هشت دستگاه تانک و نفر بر و اتومبیل ‌های عراقی استفاده شده است. بخشی از فیلم جالب هم در بخش بویلر پالایشگاه آبادان فیلم زیبا برداری شده است..(خبرآنلاین)

– به جز مصطفي زماني اکثرا بازيگران ملكه از ميان هنرمندان تئاتر می باشند

– در فیلم جالب «ملکه» ساخته محمدعلی باشه موسیقی ر جهت فیلم زیبا برداری گاهي صحنه‌ها از جرثقیل استفاده شده است.(خبرآنلاين)

نقد و ارزیابی فیلم جذاب «ملکه»

شبنم سیدمجیدی

در فیلم دیدنی های جشنواره ای امسال به جنبه هایی از جنگ ایران عراق پرداخته شد که قبل از این در کمتر فیلـم ی چنین جنبه هایی از جنگ را نشان داده بودند. یکی فیلـم خرس به کارگردانی خسرو معصومی که در آن به معضل فراگیر آن روزهای بعد از جنگ پرداخته شده است: مردانی که از جنگ باز میگردند و میبینند همسرانشان از آن ها جدا شده اند و با فرد دیگری ازدواج کرده اند. دیگری فیلـم ملکه ساخته محمد علی باشه موسیقی ر، این فیلم زیبا ساز خوب ولی کم حاشیه سینمای ایران است که باز هم مثل فیلم زیبا های قبلی اش «بیداری رویاها» و «فرزند خاک» زاویه ای از جنگ تاثیرات آن بر آدم ها ارتباطات شان را نشان داده که ما قبلاً نمونه اش را نداشته ایم: دلرحمی و ترس و نگرانی در مواجهه با دشمن!همواره در فیلم جالب هایمان دیده ایم که مردان با ایمان یا حتی این هم نه، بلکه مجید سوزوکی بزن بهادر می آید و با سلحشوری دشمن را لت و پار می نماید و اسطوره می شود و… هیچ زمان ندیده ایم که اسطوره داستان مان کشیدن ماشه یا دستور آتش، دستش و صدایش بلرزد حتی فراتر از آن، از کشتن دست بکشد. هیچ زمان دلمان برای آن طرف میدان نسوخته است. باشه آهنگ ر در فیلم جالب ش کاری می نماید ما همگام با اسطوره ایرانی داستان دلمان جهت آن افسر عراقی که همه سربازانش را از دست داده و قصد خودکشی دارد، به رحم بیاید و ما همان هایی هستیم که وقتی سیاوش از بالای برج دیده بانی اش مختصات اهمیت همان سربازان را به آرپی جی زنشان می گوید و آن ها را باخاک یکسان می نماید ، شادمان می شویم. با این اوصاف می توان گفت ملکه روایتی از بی رحمی شفقت به طور تومان است.

سیاوش(میلاد کی مرام) دیده بان جنگ است و به دنبال فرصتی می گردد تا توانایی های خود را به بالادستی ها نشان دهد. او برج دور افتاده دیده بانی را پیدا می نماید که می تواند از آن جا حیاتی ترین مختصات و اهمیت های دشمن را ببیند. این فرصت طلایی جهت جبهه خودی است، اما با ورود شخصیت خیالی داستان(مصطفی زمانی) تردیدها شروع می شود. به یکباره این قدرت مطلق برای کشتن آدم ها برای سیاوش دلهره و ترس ناک می شود.

باشه موسیقی ر با اینکه بازیگران تازه کاری چون میلاد کی مرام هومن برق نورد را برای کارش برگزیده اما گزینش هایش نتیجه خوب ی داده است و تمام بازیگران از عهده پیچیدگی های شخصیت های برآمده اند. فرد هایی که هر کدام تحت تاثیر شرایط روزهای انتها جنگ دچار سردرگمی ها و تلخی های بسياري شده اند.

این فیلم جالب از لحاظ کیفیت فنی و جلو های برای در مقایسه با دیگر فیلـم های ژانر دفاع مقدس در سطح زیاد قابل قبولی قرار دارد به نظر من می توان از دیدنش زیاد لذت برد.

در انتها اینکه ملکه روایت زنبورهایی است که نیش می زنند با آن که می دانند می میرند چرا که خانه از جان برای شان ارزشمند تر است…
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *