سیستم های پرداخت الکترونیکی

سیـستم های پرداخت الکترونیکی عبارتند از ارسال پرداخت ها برروی یک شبکه عمومی جهت به دست آوردن کالا (الکترونیکی و یا فیزیکی ) و خدمات.


دریافت درگاه بانکی

دریافت درگاه مستقیم بانکی,درگاه پرداخت مستقیم,ارائه درگاه بانکی,بهترین درگاه بانکی,درخواست درگاه بانکی|دریافت درگاه بانکی,گرفتن درگاه بانکی|درگاه پرداخت اینترنتی,درگاه پرداخت,جهان پی,درگاه بانک,درگاه اینترنتی بانک,درگاه بانکی,درگاه پرداخت,دریافت درگاه پرداخت اینترنتی,درگاه مستقیم

همان گونه که می دانیم، پرداخت از طریق شبکه ها به خصوص اینترنت امنیت بالایی می طلبد، زیرا ارسال داده ها اطلاعات مالی از قبیل، شماره کارت اعتباری، شماره حساب، ارسال اطلاعات محرمانه مالی، ارسال کد رمز کلمه عبور هزاران اطلاعات محرمانه دیگر اسدلهره و ترس های بسياري به دنبال می‌آورد و این موجهی جهت ارزش بالایآموزش های ایجاد امنیت و انواع مختلف سیسـتم های پرداخت امن است.
● انواع سیـستم های پرداخت الکترونیکی
گاهي از سیـستم های پرداخت الکترونیکی که امروزه روی اینترنت استفاده یا پیشنهاد شده‌اند، عبارتند از: سیستم های مبتنی بر کارت اعتباری، سیستم های مبتنی بر چک الکترونیکی ، سیـستم های مبتنی بر پول الکترونیکی ، سیستم های ریز پرداخت، سیستم های مبتنی بر مزایده
۱) سیـستم مبتنی برکارت اعتباری
همان گونه که می دانید کارت اعتباری به عنوان یکی از متداول ترین روش‌های پرداخت الکترونیکی در حال حاضر بیان شده است، از مهم‌ترین شرکـت هایی که در زمینه کارت اعتباری کار دارند می توان دو شرکت بین المللیVisa و Master Card را نام برد. پروتکل هایی که در این سیسـتم ها مورد مصرف قرار می گیرند حاوی SSL SET و SEEP:
پروتکل SSL یا Secure Socket Layer توسط شرکت Netscape Communications جهت تهیه امنیت محرمانگی بر روی اینترنت گسترش یافته است. این پروتکل از تصدیق اصالت در سمت سرویس‌ دهنده و سرویس ‌گیرنده پشتیبانی می‌کند.
پروتکل SSL وابسته به کاربر د است و به پروتکل‌هایی مثل HTTP، FTP telnet مجوز می‌دهد تا به‌صورت لایه‌ای برروی آن قرار گیرند. پروتکل SSL قادر است به توافق در مورد کلیدهای رمزنگاری نیز تصدیق سرویس‌دهنده قبل از تبادل اطلاعات توسط لایه‌های بالاتر اقدام نماید . پروتکل SSL، امنیت و همه ت کانال انتقال را با استفاده از رمزکردن، تصدیق اصالت و کدهای تصدیق پیام حفظ می‌کند.
SET یا Secure Electronic Transaction نیز پروتکل پرداخت را در سطح شبکة ارتباطی بین خریدار، فروشنده، بانک دروازه پرداخت فراهم می‌کند. جهت استفاده از این پروتکل دارنده کارت اعتباری فروشنده بایستی گواهی باشند.
این گواهی‌ها از طرف یک مرجع گواهی صادر می‌شود. در طرف خریدار، باید نرم‌افزار SET نصب شده یک حساب کارت اعتباری که از SET پشتیبانی کرده و گواهی مورد‌نیاز را فراهم می‌کند، افتتاح شود. فروشنده بایستی نرم‌افزار را نصب کرده و آن را در ترکیب با یک نرم‌افزار مبتنی بر وب که ارایه خدمات فروش کالا را انجام می‌دهد، جهت استفاده مشتریان بر روی وب قرار دهد.
نرم‌افزار مورد استفاده بوسیله فروشنده اندکی پیچیده ‌تر است براي چه که نیاز به برقراری رابطه با هر دو طرف خریدار و دروازه پرداخت دارد.
● پروتکل ۳D-SECURE
این پروتکل بر مبنای مد ۳ –دامنه ای است که با استفاده از ارتباطات SSL بین ورودی های مختلف به شبکه های عمومی متصل می شود. این پروتکل به منظور ارایه یکروش آسان تر از SET که به راحتی پیاده سازی شود به هیچ تراکنش SET نیاز نداشته باشد ارایه شده است. در این پروتکل Issuer موظف است Cardholder را به عضویت درآورده و نام او را در سرور ACS برای کنترل دسترس و نگرانی ی ثبت نماید ، در تراکنش خرید مسولیت تایید Cardholder ها به عهده Issuer است که این کار را با استفاده از مکانیزم های تایید اعتبار در ACS انجام می دهد. Merchantها در سمت خود می بایست یک component به نام Merchant Server Plug-in یا HPIرا پیاده سازی کنند.
● پروتکل SEEP
Secure Electronic Payment Protocol یاSEPP معین ات علنی و گیم است که بوسیله IBM، Netscape، GTE، Cyber Cash و MasterCard جهت ایمن‌سازی تراکنش‌های کارت‌های بانکی برروی اینترنت گسترش یافته است. SEPP تجسمی از پروتکل PKI است که جهت تراکنش‌های HTTP در نظر گرفته شده با پرداخت‌های کارت‌های بانکی تطبیق یافته است. پیغام‌های SEPP به وسیله MIME ارسال می‌شود.
مجموعه هایی مانند Cyber Cash سرویسی نرم افزار ی ایجاد کرده اند که اطلاعات کارت اعتباری را از روی وب سایت بازرگان دریافت می نماید ، آن را به شکل داده های POS در می آورد پس آن را به پردازشگر کارت اعتباری جهت پردازش واقعی می فرستد. این پروگرام را POS مجازی (Virtual pos )می نامند.
این سیسـتم به مشتریان خود اجازه می دهد تا خریدهای امن را با استفاده از کارت اعتباری انجام دهند. این سیـستم اکثرا اوقات جهت خرید وفروش کالاهای فیزیکی به کار می رود.
۲) سیـستم های مبتنی بر چک الکترونیکی
سیسـتم پرداختی مشابه چک است که زمانی که تراکنش انجام می شود پول ازحساب بانکی پرداخت کننده به حساب بانکی پرداخت شونده منتقل می شود.
پروتکل های این سیـستم عبارتند از:
▪ پروتکل Netbill
▪ پروتکل NetCheque
۳) سیـستم های مبتنی بر پول الکترونیکی
مطالعات زیادی برای جایگزین کردن پول الکترونیکی به جای پول کاغذی صورت گرفته ولی هنوز سیسـتم معین ی که بتواند تمام نیازها رابرآورده نماید طراحی نشده است. سیسـتم های مرتبط عبارتند از:
▪ Ecash
▪ NetCash
۴) سیستم های ریز پرداخت
جهت انجام دادن تراکنش های کم قیمت مانند گرفتن اطلاعات کوتاهی از روزنامه، گرفتن مظنه از قیمت سهام و نظایر آن از این سیـستم استفاده می کنند. این سیسـتم به بی‌نیازی به سیسـتم های امنیتی رمزنگاری (که اکثرا ٌ ً گران هستند ) هزینه را پایین آورده بار ترافیکی را نیز کاهش می دهد. سیـستم های ارتباط عبارتند از:
▪ Millicent
▪ SubScrip
▪ MicroMint
۵) سیسـتم های مبتنی برمزایده
درسیـستم های مبتنی برمزایده فرض بر این بود که طرفین تجاری از وجود یکدیگر آگاه هستند می خواهند کالا یا وجوه خود را مبادله کنند. اما موارد ی اتفاق می افتد که مجموعه کنندگان خیلی ی در یک مبادله می خواهند دخیل باشند ولی از اهداف تجاری یکدیگر با خـبر نیستند (مانند مزایده ) در این گونه موارد از سیسـتم گفته شده استفاده می شود. سیـستم مورد استفاده در این حالت X-Cash یا پول رقمی قابل اجرا است.
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *