تفاوت بین سایت و پورتال و وبلاگ چیست؟

طراحی سایت

فرق های مهم بین یک وب سایت یک پورتال وجود دارد. مهمترین این موارد در زیر به صورت خلاصه آورده شده است:
پورتال به صورت دروازه ورود به بانک اطلاعاتی است. آنچه که با اهمیت زیاد است، آن است که پورتال همیشه ما را به سایتها یا پورتال های دیگر آموزش ی می نماید به خودی خود تنها راهنما است. برای همین است که در برخي از موارد به پورتالها، Internet Yellow Pages می گوییم.
در حالی که یک وب وبسایت می تواند حاوی میزان بسياري اطلاعات باشد که تنها بر روی آن سایت قابل دسترسی است.
شاید ، وب سایت از امکاناتی مشابه پورتال برای جستجو و مدیریت داده ها استفاده نماید، ولی آنچه که مهم است آن است که این داده ها عموما بر روی پایگاه داده های خود وب سایت قرار دارند.
پورتال عموما” حاوی مطالبی است که جنبه اطلاعات عمومی دارد. داده هایی که از منابع مختلف بر روی یک پورتال جمع آوری می شوند، پراکندگی زیادی هستند . به همین علت، در زیاد ی از پورتال ها، وسائل هایی مانند Directory قرار داده می شود تا این اطلاعات را طبقه بندی نماید.
از طرف دیگر داده های قرار داده شده بر روی یک وب سایت، اولا” از منابع محدودتری تامین می شوند ثانیا” پراکندگی زیاد ی نبوده، حول محور مورد معین دور می زند و به اصطلاح نخصصی تر می باشند .
پورتال سیـستم فرد محور است. به این مفهوم که تمام امکانات پورتال بر این اساس پیش بینی شده است تا جوابگوی نیاز های کاربر ان با سلایق، علاقمندیها، سن و رده های کاری مفرق باشد. امکاناتی مثل پست الکترونیکی ، Chat، انجمنهای اینترنتی و … تمام برای آن است که کاربر ان را به هر شکل ممکن به پورتال دعوت نماید.
در حالیکه یک وب سایت،یک سیسـتم Subjective یا موضوع محور است. درست است در هر وب سایت، امکاناتی برای کاربر ان مختلف پیش بینی می شود، ولی بایستی به این نکته توجه داشت که کاربر ی که با یک وب وبسایت کار می نماید می بایست به شکلی به موضوع وب سایت ارتباط یا علاقمند باشد.
یکی از مهمترین جنبه های فرق بین پورتال و وب سایت جنبه اقتصادی آن است. پورتال ها عموما” برای کسب درآمد تولید و ساخته شده اند. بیشتر پورتال ها درآمد های را از طریق تبلیغات کسب می نمایند.

وب سایت یا به اختصار سایت چیست ؟

خب همان گونه که روزانه سایتهای مختلف ی را می بینیم ، تعریف خاصی از وب سایت در ذهن ما نقش بسته است که سری صفحاتی که به هم متصل شده اند و نام یافرادی هستند ( دامین ) و در زیر شاخه های آن(ساب دامین ها ) قابل مشاهده است . که تمام آنها صفحه اصلی هستند که دسترسی به تمام صفحات دیگر از آنجا شروع می شود .
ابه احتمال زیاد لا تعاریف بسیار زیاد ی برای وب وبسایت وجود دارد. یکی از این تعریف ها که در www.dictionary.com موجود است می گوید:
مجموعه ای از تعدادی صفحات وب متصل به هم، اکثرا ٌ حاوی یک صفحه مهم – home page – که اکثرا روی سرور قرار دارند به عنوان مجموعه ای از اطلاعات بوسیله فرد، گروه یا سازمان تولید و ساخت و مراقبت می شود.
یک وب وب سایت اکثرا ٌ حاوی تعداد بسياري فایـل است که در تعدادی پرونده مرتب شده اند، به همان صورت که شما فایل هایتان را در پرونده ها مختلف ی روی رایانه تان مرتب می بکنید . صفحه اصلی سایت اکثرا ٌ index.htm یا index.html یا default.html نام دارد. ی که آدرس وب (یا اسم دامنه) را در مرور گرتان تایپ می بکنید (برای مثال www.StartWeb.ir)، پروگرام مرورگر به سراغ اکانت میزبانی ای می رود که این اسم دامنه به آن اشاره می نماید ، و به دنبال یکی از این فایـل های اصلی می گردد. فرضا چنانچه فایلی به نام index.html را در آن وب وب سایت پیدا نماید ، این فایل( یا صفحه) را به صورت اتوماتیک در مرور گر شما نمایش خواهد داد.
فایل index.html اکثرا ٌ ترکیبی از متن عکس است که طراح وب وبسایت بر طبـق جذابیت بصری چیدمان آن ها را معین می نماید . متن مورد نظر در صفحه وب موجود است، در حالی که به تصاویر، به عنوان فایل هایی مستقل ارجاع داده می شود. فایل های عکس ی شاید در وب سایت خودتان ذخیره شده باشند (در اکانت میز بانی تان: در کنار بقیه صفحات وب و فایـل ها، یا آن چنان که معمول است، در یک پرونده مجزا به نام images )، یا احتمال دارد جای دیگری در اینترنت باشند. برخي از نوشته ها تصاویر یک صفحه می توانند به صفحات دیگر لینک شده باشند(یعنی می توانید روی آن ها کلیک بکنید و به صفحه دیگر بروید). این مجموعه از صفحات وب، تصاویر فایل های دیگری که شاید در اکانت میزبانی تان داشته باشید مجموعا یک وب سایت،یا پایگاه وب را می سازند.
به طور خلاصه یک وب سایت حاوی تعداد بسیار زیاد ی صفحه وب و عکس است.

وب چیست؟
سایت وب، مجموعه ی از صفحات مرتبط به یکدیگر است که انبوهی از اطلاعات را در قالب متن، عکس ، صدا، فیلـم در اختیار بیننده قرار می دهد.
وب سایت، محل حضـور هر فرد یا شرکـت در شبکه اینترنت است. یک وب وبسایت می تواند علاوه بـر ایجاد ارتباط معرفی دارنده سایت، امکان اطلاع رسانی بروز، بازاریابی و معرفی بین المللی را هم فراهم آورد.
وب وبسایت شما می تواند مکانی جهت تجارت شما باشد عرضه کالاها شما .
وب سایت می تواند رزومه معرفی توانایی های شما باشد یا نمونه کار شما و یا حتی مکانی جهت نوشته ها تحقیقات و مقالات شما .
وبلاگ چیست؟

وبلا گ (weblog) ترکیبی است از دو کلم? webبه معنای شبک? جهان ی log (به معنای گزارش هـر روز یا روز نوشت) است که یک صفحه شخصی یا گروهی است که بصورت هـر روز یا چند یکبار با مطالب جدید ظهور می شود .
وبلاگ با اینکه پدیده ای نوظهور در اینترنت است ولی انقلابی در عرصه اینترنت بپا کرده است که این به دلیل خصوصیت هایی است یک وبلاگ دارد که از تمام مهمتر بودن آن است و همين طور کار با آن خیلی ساده و آسان است و احتیاج به تخصص دانش خاصی ندارد برای همین روزانه افراد زیادتری را می بینید که وبلاگ نوسی روی می آورند به ویژه این استقبال در بین جوان ها بیشتر است واین ها تمام سبب شده روز به روز اطلاعات جذاب ومفید به اینترنت اضافه شود از این قدیم اگر وبلاگ پویایی داشته باشید از طریق آن درآمد زایی می شود انجام داد که این امر با گذاشتن یکسری تبلیغات از وب سایت های تبلیغاتی در وبلاگ شما انجام می شود .
استقبال از وبلاگ در بین ایرانیان و فارسی زبانان بسیار زیاد وسیع بوده که بخشی از این وبلاگ ها به خاطرات شخصی و اتفاقات هـر روز افراد می پردازد و بعضی دیگر نیز بصورت تخصصی و در زمینه خاص و تخصص مطلب می نویسند وهمين طور خوانندگان این مطالب نظراتشان را در آن خصوص می دهند که به جذابیت های وبلاگ افزوده است.
شما هم چنانچه می خواهید یک صفحه شخصی داشته باشید دست بکار شوید در یکی از سرویس دهندگان وبلاگ ثبت نام بکنید .
سرویس دهندگان وبلاگ:

زیاد دیده شده ترین این سرویسها که زبان فارسی را پشتیبانی می کنند :
www.blogfa.com
www.persianblog.ir
www.blogger.com
www.blogsky.com
www.mihanblog.com
و سرویس دهنده های دیگر :
www.blog.com
www.newblog.com
و هم سایتهایی می باشند که با عضویت در آنها می توانید پروفایل ساخته و آلبوم عکـس داشته باشید یا وبلاگ داشته باشید . سایتهایی هستند که شما می توانید دوست ها دیگر بیابید با آنها در رابطه باشید و شبکه دوستی بر قرار بکنید . این سایتها سرویس بلاگ نیز می دهند .
اخیرا با تحولاتی که در تکنولوژی رخ داده است و بیشتر شدن سرویس دهندگان وبلاگ و ایجاد فضای رقابت بین آنها تغییرات زیاد ی در آنها رخ داده است اعم از آنکه می توانید چندین بلاگ داشته باشید (مثل Blogger ) یا یک بلاگ گروهی باشد و چندین نویسنده با محدوده دسترسی داشته باشد بیشتر کدها و تغییران در بلاگ اعم از گذاشتن کانترها ( شمارنده ها ) و آرشیو های موضوعی و یا زمانی نیز گذاشتن لینکهای روزانه و لینگ دوست ها همه تمام به صورت خیلی ساده و اتوماتیک انجام یم شود بدون آنکه فرد با قالب و کدنویسی های آن آشنا باشد .
حتی در قدمی بلندتر بعضی از آنها به کاربر خود اجازه می دهند که عکسهای خود را در آنجا آپلود کنند ? Blogger.com
بعد از اینکه Blogger.com زیر مجموعه ایی از گوگل شد جهشی عظیم در آن رخ داد که فرد با داشتن تنها اکانت Gmail به راحتی چندین بلاگ درست نماید از فضای آن هم مصرف نماید .
و هم Msn در www.myspace.com این امکان را به کاربر ان می دهد که وبلاگهایی داشته باشند و حتی عکسها و موزیک ها فیلـم های را در آن آپلود کنند . اما شرکت ماکروسافت در آینده هدف زیادی را در این باره دنبال می نماید که حتی کاربر انی که از Microsoft Office- Word مصرف می کنند بتوانند نوشته های خود را در آن تدوین کنند به صورت آنلاین آن را به بلاگ بفرستند یا حتی از همانجا با زدن دکمه به شخص مورد نظر میل کنند .
که هر کدام از این سرویس ها بدلیل قابلیت هاشون طرفداران ویِژگزینشه خودشان را دارند ناگفته نماند که امروزه در سروییس دهندگان بلاگ فارسی بلاگفا یکی از پرطرفدارترین سرویس هادر بین فرد ان است.
فرق ها تشابهات وب وب سایت و وبلاگ

در نگاه اول، وب‌سایت و وبلاگ شبیه هم به نظر می‌رسند، اما دقیق‌تر که می‌شویم فرق ‌های بسياري را بین این دو می‌بینیم.
وب وبسایت “اهمیت ی در اینترنت است که در آن می‌توان اطلاعاتی را درمورد سازمان‌ها، مجموعه ‌ها و افراد به دست آورد” و وبلاگ ” وب وب سایت پویایی است که متعلق به شخص یا اشخاصی است و در برگیرنده اطلاعاتی راجع به مورد یا موضوعات گوناگون است”.
پذیرفتن این تعریف‌ها می‌تواند شروعی برای مقایسه این دو باشد؛ بدین منظور، ابتدا به مشابهت‌ها و پس به فرق ‌ها می‌پردازم:
مشابهت‌های وب‌سایت و وبلاگ:
هردو اهمیت ی در فضای سایبری(Cyberspace) هستند و URL ویژه ای دارند.
هر دو برای انتشار اطلاعات و داده‌ها در فضای سایبری به کار می‌روند.
محتوای هر دو اطلاعات است و کارکرد اطلاع‌رسانی دارند.
وبلاگ هم نوعی وب‌ وب سایت است.
هر دو را می توان به جای نیز مصرف کرد ( اما توصیه نمی شود )
فرق ‌های وب سایت و وبلاگ:
وب سایت‌ها عمدتا رسمی هستند ، اما وبلاگ‌ها عمدتا (یا به کلی) شخصی‌اند.
به روز کردن وب سایت‌ها نسبت به وبلاگ‌ها، نیازمند بیشتری است.
وب‌سایت‌ها از نظر طراحی ساختار پیچیده‌ای دارند، در حالی که وبلاگ‌ها ساده‌ترند. مثل رسمی و راحتی می‌مانند.
وب‌ وبسایت ها به موضوعات خاصی می‌پردازند، در حالی‌که وبلاگ‌ها تمام وقایع ریز درشت زندگی را پوشش می‌دهند.
گفتمان حاکم بر وب سایت‌ها رسمی است، ولی وبلاگ‌ها گفتمانی غیر رسمی دارند.
وب وبسایت ها ارتباط یک سویه ( و بعضی رابطه با ما ی وبسایت ) و وبلاگ‌ها عمدتا رابطه دو سویه ( کامنت گذاری) با بازدید کنندگان برقرار می کنند.
وب سایت‌ها برای مالکانشان تعرفه ‌ی اقتصادی دارند، در حالی که بیشتر وبلاگ‌ها برای بلاگرها رایگان می باشند از سرویس رایگان یک سرویس دهنده استفاده می کنند.
در وب سایت‌ها می‌توان حرف از محدودیت سانسور کرد، در حالی که وبلاگ‌ها از این نظر زیاد آزاد تردند.
وب سایت‌ها گرایش به سکون نظم و وبلاگ‌ها گرایش به پویایی و بی‌نظمی دارند.
وب وبسایت ها حال هوای مدرن وبلاگ‌ها حال و هوای پست مدرن دارند.
راه اندازی وب سایت‌ها نسبت به وبلاگ‌ها به زمان احتیاج دارد.(اما نه برای مهندسان IT)
وب سایت‌ها نمود عقلانیت و وبلاگ‌ها نمود احساس ‌اند.
به روز رسانی در وب سایت بیشتر به شکل ایجاد صفحات جدید در وبلاگ به صورت تولید محتوا صورت می‌گیرد.
در وب وبسایت ها اطلاعات به روز رسانی، ثبت نمی شود. در وبلاگ‌ها ثبت اطلاعات به روز رسانی ارزش ویژه‌ای دارد.
به روز رسانی وب سایت‌ها ویژه افراد حرفه‌ای است، در حالی که بلاگرها بدون دانش فنی وبلاگ‌های را به روز می‌کنند ( بسیار زیاد راحتتر از وب سایت هایی حتی دارای CMS ).
وب سایت‌ها محل مناسبی برای شکل گیری گروه‌ها و اجتماعات مجازی نیستند، برعکس، وبلاگ‌ها محیط مناسبی برای این منظورند.
در وبلاگ ها وبلاگ های دیگر را راحتتر می توان پیدا کرد و سیسـتم کامنت دادن گرفتن ! باعث آشنایی نزدیکی می شود اما در سایت ها احتمال دارد یک سایتی که فردی به آن لینک نداده است سالها بدون ویزیتور باقی بماند اما در وبلاگ به خاطر سیـستم خبررسانی صفحه اول آن حداقل یک نفر به شما سر می زند ! به جمله دیگر وبلاگ رسانه‌ای تعلت ی است.
آسانی وجه معین ه بلاگ است. اگر به کمک وب وبسایت تذکر بکنید آن را پر از اطلاعاتی می‌بیند که در بین تار و پود صفحاتی چند پیچیده شده است. صفحاتی که احتمالا چندین لایه داخلی داشته‌ باشد. در یک وب وب سایت احتمالا پیچیدگی صفحات و نحوه ردیف کردن مطالب کمی شما را سر در گم ‌کند. ولی در مقابل بلاگ زیاد آسان است.در واقع هر گاه شخصی به این نتیجه برسد که مطلبی جهت نوشتن دارد و آن مطلب شاید برای دیگران مفید یا جذاب باشد می‌تواند به وبلاگ نویسی بپردازد. کافی جهت نوشتن و ارسال مطالب وجود دارد سایت‌های زیاد ی در قالبوبلاگ نویسی سرویس‌های رایگان ارائه می‌کنند.
کنترل وب سایت‌ها در اختیار مالکان آن است، ولی بلاگرها کنترل جزئی بر وبلاگ دارند. در واقع کنترل آنها تابع یک کنترل بزرگ‌تر توسط صاحبان Domain مدیران کلان سرویس دهنده وبلاگ است. اما این مورد جهت وبلاگ‌هایی که مالکیت Domain آنها شخصی است، صدق نمی‌کند.
در وب سایت شما فضای ی را خریداری می بکنید و می توانید فایل ها عکـس ها و .. ی خودتان را روی آن آپلود بکنید اما در بیشتر سرویس دهندگان وبلاگ شما فضای ی برای آپلود عکس زیبا ها ندارید و می بایست از فضاهای مجازی ( همان گونه که قبلا گفته شد ) استفاده کرد .
در سایت شما می توانید دامینی به نام startweb.ir خود داشته باشید ولی در وبلاگ ها آدرس شما تابع سرویس دهنده startweb.blogfa.com است .
در وبلاگ ها شما مجبورید بنر های تبلیغات مزاحمی را تحمل بکنید اما در سایتتان شما از این مساله رها هستید حتی می توانید خودتان تبلیغات بگیرید و بگذارید .( اما بستگی به داشتن ویزیتور زیاد در وبسایت شماست )
یکی از بهتریـن خصوصیات ی وبلاگ ها آن است که سرویس دهندگان وبلاگ فارسی زبان می باشند و شما می توانید به راحتی در آن مصرف بکنید و کارها بیشتر اتوماتیک خیلی آسان است ولی در وب سایت به این راحتی ناست .
در مقابل مزیت بالای وبلاگ ها محدودیت های آنهاست را دارند در مقابل در سایت شما دستتان جهت هر کاری باز است می توانید طبق هر فناوری و هر نوع طراحی کار بکنید .
در سایت شما می توانید صفحات مختلف به تعداد مورد نظر داشته باشید اما در وبلاگ تعداد صفحات ( استاتیک ) محدودیت دارند .
در سایت شما می توانید امکانات ویِژگزینشه در اختیار دیگران بگذارید اما در وبلاگ محدودیت وجود دارد .
وبلاگ چون زیر شاخه ایی از یک سرویس دهنده است ، امنیت شما کمتر است با هر نوع مساله سرویس دهنده شما شاید داده های خود را از دست بدهید ( مثل مشکلی که در تغییز دامین Persianblog به وجود آمد ) ولی در وبسایت شما می توانید Back up از داده های خود داشته باشید امنیت آن دست خود شماست .
ترافیک بالای وبلاگ ها کندی سرویس های آن یکی از معایب آن نسبت به سایت است .
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *