انتقال ایدز از طریق رابطه جنسی رو به افزایش است

رابطه جنسی

انتقال ایدز در ایران

پروین افسر کازرونی از ارتقای پروگرام ‌های پیشگیری کنترل ایدز در حوزه نوجوانان جوانان همين طور زنان آسیب پذیر با همکاریبقیه ارگان‌ها داد. این مقام مسئول درباره آمار افراد مبتلا به ایدز در کشور نیز اظهار کرد: از سال ۶۷ تا اول مهرماه ۹۴، ۳۰هزار و ۱۸۳ مورد شناسایی شده است که ۶۷ درصد، انتقال از طریق اعتیاد تزریقی و ۱۸ درصد از طریق جنسی صورت گرفته است. از بین کل موارد ابتلا به ایدز در سال ۹۳ نیز،۴۱ درصد از طریق اعتیاد تزریقی ۳۶ درصد از طریق جنسی صورت گرفته است. همچنین ۱۵ درصد از کل آمار افراد مبتلا به ایدز از سال ۶۷ تا ۹۴ را زنان ۸۵ درصد را مردان تشکیل داده‌اند.

تحقق سه هدف مهم تا انتها سال ۲۰۳۰

وی درباره برنامـه ‌های اداره ایدز وزارت بهداشت جهت ارتقای مراقبت و بهبود این مریضی گفت: ایران همراه بابقیه کشورها در راستای اهداف بین المللی خود، جهت رسیدن به انتها همه‌گیری ایدز تا سال ۲۰۳۰ متعهد به انجام سه هدف شده است. شناسایی ۹۰ درصد موارد آلوده به ایدز، مراقبت و بهبود ۹۰ درصد موارد مبتلا و همين طور بهبود ۹۰ درصد از افرادی که اندازه ویروس در بدن آنها به میزانی رسیده که قابلیت انتقال و عفو نت‌زایی به دیگران را نداشته باشد، سه هدف اصلی این پروگرام هستند .

بازنگری دستورالعمل‌های مراقبت بهبود اچ آی وی/ ایدز و بیماری ‌های نزدیکی ی با آخرین اطلاعات علمی روز و همچنین پیشنهاد بخش‌های علمی و بین المللی صورت گرفته است. بر این اساس اطلاعات به دست آمده از گزارشات اجرایی، تطبیق و تدوین شده است. رییس اداره ایدز وزارت بهداشت، راهنمای پیشرفته پزشکان بهبود گر ایدز و ارتقای کیفیت کار ‌ها پروگرام ‌های كم شدن آسیب را از پروگرام ‌های آینده برای پیشگیری از گسترش ایدز در کشور عنوان کرد که، جمعیت‌های کلیدی مثل معتادان تزریقی که در معرض خطر انتقال جنسی اچی آی وی / ایدز هستند را هدف گرفته است.

گسترش پایگاه‌های مشاوره، در اولویت وزارت بهداشت

به گفته وی، پروگرام ‌های ارتقای کیفیت کاهش آسیب، مراکز ماده ۱۶ که مربوط به ترک اجباری اعتیاد هستند ، مراکز ماده ۱۵ که به عنوان مراکز اقامتی بین مدت کار می‌کنند همين طور DICها را در بر می‌گیرد. رییس اداره ایدز وزارت بهداشت، بررسی وضعیت HIV و مشاوره، روش و وصل کردن موارد شناسایی شده جهت نگهداری بهبود جمعیت کارتن خواب، با همراهیبقیه سازمان‌های متولی را خیلی خیلی مهم خواند. پروگرام ‌ریزی جهت گسترش پایگاه‌ها مراکز مشاوره، گسترش پروگرام ‌های روش و اطلاع رسانی با مشارکت وسیع سازمان‌ها ارگان‌های دولتی و غیردولتی که این رسالت را برعهده دارند، از اولویت‌های این وزارتخانه برای پیشگیری از گسترش ایدز در کشور است.

اگر می خواهید بیشتر بدانید : تمام چیز درمورد ایدز

پروگرام ریزی جهت ورود آموزش پیشگیری از ایدز به مدارس

کازرونی تصریح کرد: جلب مشارکت بخش‌های مختلف، تاکید بر برنامـه ‌های پیشگیری کنترل ایدز در گروه نوجوانان و جوانان به صورت روش در مدارس خارج از مدارس در قالب بسته‌های راهنمای ی که با همموزیک ی وزارت روش و پرورش شروع شده نیز، در دست اقدام است.

اگر می خواهید بیشتر بدانید : ۱۰ علامت شایع ایدز را بشناسید

گسترش برنامـه ‌های پیشگیری از انتقال ایدز مادر به کودک

کازرونی همين طور به گسترش پروگرام ‌های پیشگیری از انتقال ایدز مادر به بچه به صورت پایلوت در ۱۶ دانش کده علوم پزشکی کشور اشاره کرد و افزود: در حال حاضر این اقدامات در تمام مناطق حاشیه نشین هم انجام می‌شود. در مراکز سلامت جامع، تمام زنان باردار این مناطق در زمینه ایدز روش می‌بینند مورد بررسی قرار می‌گیرند که در صورت ابتلا، تشخیص و بهبود دارویی آن شروع شود انتقال آن را از ۳۰ تا ۴۰ درصد به کمتر از دو درصد کاهش دهد.

اگر می خواهید بیشتر بدانید : تصورات غلط در مورد ایدز را بخوانید

راه‌اندازی پنج مرکز پایلوت مشاوره ایدز، برای نوجوانان و جوانان

رییس اداره ایدز وزارت بهداشت، همين طور از راه‌اندازی پنج مرکز مشاوره برای نوجوانان جوانان در مناطق پرتهدید استان‌های تهران، کرمانشاه، شیراز و اهواز خـبر داد ادامه داد: مصرف از روش‌های نوین آموزش ی مثل تولید و ساخت کلیپ و فیلم جالب ‌های کوتاه که بتواند به طور وسیع در اختیار افرادبه ویژه نوجوانان جوانان قرار گیرد، جزو پروگرام ‌های ما قرار دارد. امیدواریم بتوانیم این کلیپ‌ها را از دانشکده تا پادگان‌ها هرنقطه‌ای که این گروه سنی داشته باشند و همچنین از طریق شبکه‌های اجتماعی اطلاع رسانی کنیم.

وی روش مهارت‌های مختلف به خانواده و خود نوجوانان را عنصری کلیدی در پیشگیری از ابتلای نوجوانان به ایدز عنوان کرد.

چنانچه می خواهید بیشتر بدانید : پیشگیری اورژانسی از ایدز!

ارتقای برنامـه نگهداری از بانوان آسیب پذیر

کازرونی هچنین اظهار کرد: یکی از اقدامات کلیدی ما که از قبل شروع شده و ادامه دارد، گسترش پروگرام مراقبت از زنان آسیب پذیر به صورت راهنمای مشاوره و توانمند سازی است. این برنامـه با همکاری معاونت امور زنان ریاست جمهوری در دست اجراست. دراین پروگرام استراتژیک وزارتخانه‌ها سازمان‌های مختلف ی همراهی می‌کنند. وی با بیان اینکه بحث پیشگیری کنترل اچ آی وی/ ایدز نه به عنوان یک بیماری ، بلکه به عنوان معضلی اقتصادی – اجتماعی – فرهنگی – بهداشتی بیان است، پیشگیری و کنترل آن را نیازمند همکاریبقیه سازمان‌ها و بخش‌های مختلف جامعه عنوان کرد.

ابلاغ چهارمین برنامـه استراتژیک پیشگیری کنترل ایدز

کازرونی در ادامه، با اشاره به تدوین برنامـه پیشگیری و کنترل ایدز در قالب چهارمین پروگرام استراتژیک از سال ۹۴ تا ۹۸، در خصوص جزییات آن گفت: این برنامـه پنج هدف نهایی جهت رسیدن به کاهش شیوع ابتلا در گروه‌های مختلف دارد. قرار است، شیوع ابتلا به عفو نت HIV در جمعیت عمومی به کمتر از ۰.۱۵درصد، درسوء مصرف کنندگان تزریقی به کمتر از ۱۳ درصد و در افراد در معرض خطر انتقال جنسی به کمتر از پنج درصد برسد. همچنین ظهور عفو نت HIV در نوزادان زنده متولد شده، از زنان باردار مبتلا به HIV به میزان ۹۰ درصد و مرگ منتسب به ایدز در مبتلایان به HIV هم به میزان ۲۰ درصد كم شدن پیدا نماید .

وی افزود: این برنامـه اسفند ماه سال قدیم با حضـور رییس جمهور، تصویب و ابلاغ شده است. یکی از مهم ترین اقدامات آن تشکیل کمیته‌های اجرایی کردن پروگرام استراتژیک، به خصوص کمیته پایش و ارزشیابی برای رصد کار ‌های آن‌ها است.
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *