آموزش مقدماتی ASP.NET MVC 4.0

شروع کار :

برای شروع نرم افزار Visual Studio Express 2012 را اجرا بکنید ،اما شما می توانید از از نرم افزار های دیگری حاوی :

۱٫ Visual Studio 2010/SP1
2. Visual Studio 2012
3. Visual Web Developer 2010 Express

آموزش asp.net mvc

آموزش asp.net,آموزش asp.net mvc,آموزش asp.net با c#,clicksite.ir

نیز استفاده بکنید .
ویژوال استودیو یک محیط مجتمع گسترش یافته یا IDE (integrated development environment )است .درست مثل نرم افزار مایکروسافت ورد (Microsoft Word ) که جهت نوشتن اسناد از آن مصرف می بکنید ،شما از IDE به منظور نوشتن پروگرام کاربر دی ها استفاده می بکنید .
جهت شروع کار بعد از اجرا ویژوال استودیو ،توسط مورد ی New Project از پنجره Start ( یا از طریق منوی File -> New Project ) اقدام به ایجاد پروژه بکنید .

ایجاد اولین پروگرام کاربر دی :

شما برای ایجاد پروگرام کاربر دی خود می توانید یکی از زبان های پروگرام نویسی ویژوال بیسیک یا ویژوال سی شارپ را گزینش بکنید .حال از سمت چپ پنجره استارت زبا C# را انتخاب کرده ،پس مورد ASP.NET MVC 4 Web Application را انتخاب بکنید .

در کادر مکالمه ای New ASP.NET MVC 4 Project ،مورد Internet Application را انتخاب کرده نوع View را به صورت پیش فرض به مفهوم همان مورد Razor انتخاب بکنید .

۱٫ حال بر روی مورد Ok کلیک بکنید . ASP.NET MVC الگویی آماده از پروگرام کاربر دی تحت وب داراست که هم اکنون با عنوان Hello World برای شما ایجاد شده است.

حال از منوی Debug مورد ی Start Debugging را کلیک بکنید تا نرم افزار کاربر دی ایجاد شده اجرا گردد.

۲٫ ضمننا خاطر نشان می کنم که شما می توانید برای اجرای نرم افزار از کلید میانبر F5 هم مصرف بکنید .با فشردن کلید F5 شما باعث می شود نرم افزار IIS Express اجرا گردد و برنامـه فرد دی شما را اجرا نماید .پس ویژوال استودیو یک مرورگر وب را به صورت پیش فرض اجرا کرده و صفحه ی home page اپلیکشین ایجاد شده را به نمایش در می آورد.همان گونه که مشاهده می بکنید آدرس موجود در نوار آدرس مرورگر وب شما حاوی کلمه localhost است ،نه چیزی شبیه example.com.لوکال هاست همـواره به رایانه مکانی ما اشاره دارد که شما داخـل آن پروگرام را به اجرا درآورده اید.زمانی که شما ویژوال استودیو را برای اجرای یک پروژه تحت وب به کار می برید ،یک پورت به صورت تصادفی جهت وب سرور به کار می رود.در عکس زیر شماره ی پورت ۴۱۷۸۸ است ،به طبع در صورتی که شما باره دیگر این نرم افزار را اجرا بکنید شماره پورت تغییر می نماید

اضافه کردن کنترلر ( Adding a Controller ) : MVC مخفف کلمات model-view-controller است .MVC الگوی نوین برنامـه نویسی جهت گسترش پروگرام ها است ،نرم افزار هایی که دارای ساختار معین ،کاملا قابل اعتماد و آزمایش می باشند و به راحتی می توان آنها را در هر زمانی دستخوش تغییرات نو کرد.برنامـه فرد دی هایی که بر پایه الگوی MVC هستند حاوی سری های زیر می شوند :

۱٫ مدل ها (Models) : کلاس هایی هستند که ما از آنها جهت دسترسی به داده های مورد نظر از آنها مصرف می کنیم ،ضمننا ما از این کلاس ها به منظور به اجرا درآوردن قوانین صلاحیت داده ها (Validation ) استفاده می کنیم.

۲٫ ویوها ( Views ) : طرح های آماده ای هستند که شما به منظور تولید داینامیک فایل های HTML جهت نمایش داده ها به فرد ان ،آنها را ایجاد می بکنید .

۳٫ کنترلرها ( Controllers ) : حاوی کلاس هایی می شود که درخواست های ورودی از سمت مرورگر را دریافت می کنند آنها را به مد های مربوطه تحویل می دهند ،پس نتیجه یا همان داده هایی را که مدل به عنوان جواب باز می نماید ،دریافت می کنند و از طریق ویوها ،الگوی ظاهری
مناسب را گزینش کرده و به عنوان جواب نهایی به مرورگر تحویل می دهند.

ما در این دوره آموزش ی همه موارد بالا را پوشش می دهیم و به شما نشان می دهیم که چگونه بوسیله آنها یک پروگرام کاربر دی ایجاد بکنید .

شروع کار :

برای شروع یک کلاس کنترلر می سازیم ،جهت این منظور در سمت راست صفحه در بخش Solution Explorer بر روی پوشه ی Controllers کلیک راست کرده ،پس مورد Add Controller را انتخاب بکنید .

نام کنترلر را HelloWorldController تایپ بکنید .الگوی پیش فرض به مفهوم Empty MVC controller قرار دهید و بر روی دکمه ی Add کلیک بکنید .

همان گونه که مشاهده می بکنید در بخش Solution Explorer یک فایل با نام HelloWorldController.cs ایجاد شده است که هم اکنون در بخش میانی IDE باز شده است.

محتوای فایـل باز شده را با کدهای زیر تعویض بکنید :

۱
۲
۳
۴
۵
۶
۷
۸
۹
۱۰
۱۱
۱۲
۱۳
۱۴
۱۵
۱۶
۱۷
۱۸
۱۹
۲۰
۲۱
۲۲
۲۳
۲۴

using System.Web;
using System.Web.Mvc;

namespace MvcMovie.Controllers
{
public class HelloWorldController : Controller

//
// GET: /HelloWorld/

public string Index()

return “This is my default action…”;

//
// GET: /HelloWorld/Welcome/

public string Welcome()

return “This is the Welcome action method…”;

متد کنترلر رشته کلمات را به صورت یک نمونه ایجاد می نماید .نام کنترلر مورد نظر HelloWorldController است اولین متد ایجاد شده با نام Index ایجاد شده است.حال مجوز دهید تا نتیجه کار را بوسیله مرورگر مشاهده کنیم.بعد از اجرای پروگرام نام کنترلر ساخـته شده را (HelloWorld ) در ادامه آدرس موجود در نوار آدرس تایپ بکنید و کلید Enter را بفشارید (http:/localhost:1234/HelloWorld ).صفحه ای که شما در مرورگرتان مشاهده می بکنید چیزی شبیه تصویر پایین است .در متد ایجاد شده شما به طور مستقیم یک رشته عبارت را توسط HTML به نمایش در می آورید.

ASP.NET MVC می تواند کلاس های کنترلر مفرق ی را فراخوانی نماید ( همين طور می تواند متدهای مختلف نوشته شده داخـل کلاس های کنترلر را فراخونی نماید ) ،و تمام ی این فراخوانی ها بستگی به آدرس نوشته شده درون نوار آدرس دارد.قالب روش ی آدرس دهی در ASP.NET MVC به صورت زیر است .

[Controller][ActionName]/[Parameters]

اولین بخش از این روش آدرس دهی (Controller ) ،معین می نماید که کدام کلاس کنترل باید اجرا گردد.پس در مثال بالا کلمه HelloWorld به فایـل کلاس کنترلر HelloWorldController اشاره می نماید و به آن رجوع می نماید .بخش دوم (ActionName )،تعیین کننده ی این است که باید کدام از متدهای موجود درون کلاس به اجرا در بیاید.همان گونه که مشاهده می بکنید در مثال بالا این بخش از آدرس (HelloWorldIndex ) باعث به اجرا در آمدن متد Index موجود در فایل کلاس کنترل HelloWorldController می شود.دقت داشته باشد که شما کافی است در نوار آدرس مرورگر جمله HelloWorld را اضافه بکنید نیازی به اینگونه نوشتن نیست (HelloWorldIndex ) ،زیرا در صورتیکه نام متد مورد نظر جهت اجرا ذکر نوشت به صورت اتوماتیک و پیش فرض متد (Index ) فراخوانی می شود.

حال در نوار آدرس مرورگر وب این آدرس را وارد بکنید (HelloWorldWelcome ) ،همان گونه که مشاهده می بکنید این کار باعث می شود متد Welcome اجرا گردد و متن This is the Welcome action method… به نمایش درآید.متدهایی که تا کنون به کار برده ایم هیچکدام حاوی پارامتر (Parameters ) نبوده اند ،در ادامه می خواهیم به این مساله رسیدگی کنیم.

حال می خواهیم میزان ی تغییرات در پروگرام خود ایجاد کنیم تا بتوانیم در زمان فراخوانی متدها در نوار آدرس ،میزان پارامترها را نیز وارد کنیم.برای این منظور دستورات قبلی متد Welcome را با دستورات زیر عوض بکنید :

۱
۲
۳

public string Welcome(string name, int numTimes = 1)
return HttpUtility.HtmlEncode(“Hello ” + name + “, NumTimes is: ” + numTimes);

حال بار دیگر نرم افزار را اجرا بکنید و این آدرس را در نوار آدرس وارد بکنید :

۱

/HelloWorld/Welcome?name=Scott&numtimes=4

اینکار باعث می شود پارامترهای متد مورد نطر میزان دهی شوند.

در همه مثال های این بخش فقط از دو بخش VC ،الگوی MVC استفاده کرده ایم از رابطه بین کنترلر ( Controller ) و ویو (View ) مصرف نکرده ایم.در حالت این که به صورت مستقیم کنترلر خروجی HTML تولید نماید ،مطلوب شما نیست.لذا ما در هر نرم افزار فرد دی خود از الگوهای مجزایی در بخش ویو (View ) مصرف می کنیم ،که به ما کمک می کنند که جواب های مناسب تحت HTML تولید کنیم.
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *