آشنایی با مفهوم DNS

DNS – مخفف Domain Name System یا سیسـتم نام دامنه است DNS نشانگر یک تکنولوژی قدرتمند اینترنت جهت تبدیل نام دامنهبه آدرس IP است. ماموریت ویژه آن است که میانجی بین آدرس IP، نام سیـستم طرف از وب وب سایت ها حوزه های مربوطه هستند ، و خود به صورت عددی و حروف است. یکی دیگر از عملکرد های مهم DNS، جهت کنترل پیامهای ارسال شده است.


خرید هاست

خرید هاست,خرید سرور مجازی,سرور مجازی ایران,هاست پربازدید

پس بعداز وارد کردن نام وب سایت DNS با استفاده از آدرس آی پی وبسایت مورد نظر را به شما نمایش می دهد. برای مثال در مورد گوگــل آی پی آدرس google.com در اینترنت ۱۷۳٫۱۹۴٫۳۹٫۷۸ است . این به مفهوماینکه اگر این آدرس عددی یا آی پی را در پارت آدرس بار مرورگر خود بنویسید بازهم وارد سایت گـوگل خواهید شد. جهت این از آدرس google.com مصرف می کنیم چرا که جهت ما قابل فهم تر است و آسان تر می توانیم آن را بخاطر بسپاریم. DNS را اکثرا مشابه دفترچه تلفن می دانند بخاطر اینکه می تواند نام های قابل فهم آدم را با اعدادی که قابل فهم برای اتومبیل است تطابق دهد.

سرویس دهنده های DNS

سرورهای سیستم نام دامنه، نام های دامنه (در مثال گـوگل google.com) را با آدرسهای IP (173.194.39.78)مرتبط شان تطابق می دهند. وقتی شما آدرس google.com را در آدرس بار مرورگر می نویسید، رایانه شما با سرور DNS فعلی تان متصل شده از آن آدرس IP مرتبط با چیزی که شما در آدرس بار نوشتید را درخواست می نماید . پس رایانه تان به آدرس IP مورد نظر متصل شده google.com را در مرمگر وب تان نمایش می دهد. سرورهای DNS ای که استفاده می بکنید توسط گسترش دهنده سرویس اینترنت تان (ISP) ایجاد می شود. اگر از روتر مصرف می بکنید بنظر می رسد که روترتان به عنوان سرویس دهنده DNS برای کامییوترتان عمل می نماید اما روتر درخواست ها را برای سرویس دهنده DNS مطعلق به ISP تان می فرستد.

ی شما یکبار به وبسایت وارد می شوید، رایانه تان جواب های DNS را جهت مدت زمان معین ی ذخیره می نماید بعنوان مثال در باره گـوگل ، وقتی شما مجددا بخواهید وارد سایت آن شوید دیگر هیچ درخواستی به DNS از طرف سیـستم شما داده نمی شود، در واقع این یکروش برای بالابردن سرعت اتصال است که با صرفه جویی در فرستادن درخواست مجدد به DNS اتفاق می افتد.

استرس و نگرانی های امنیتی

برخي ویروس ها همچنین دیگر پروگرام های مخرب، سرویس دهنده DNS تان را با سرویس دهنده DNS که توسط برخی سازمان های مخرب یا کلاهبردار ایجاد شده است، عوض می کنند. این سرورهای مخرب می توانند کاری کنند تا وب وبسایت های مشهور مانند گوگل ، یاهوو… به آدرس های آی پی مفرق اشاره کنند، که ممکن است توسط کلاهبردارها راه اندازی شده باشند. برای مثال زمانی که شما به facebook.com متصل می شوید در صورتیکه درخواست به DNS مربوط به ISP خودتان برود در این صورت آدرس IP واقعی فیس بوک را بر می نماید ولی درصورتی که رایانه یا شبکه تان قربانی DNSهای مخرب شده باشد در اینصورت با آدرسIP مفرق مواجه خواهید شد. در این حالت نیز شما در آدرس بار مرورگر خود facebook.com را خواهید دید ولی ممکن است شما در صفحه واقعی فیس بوک نباشید چرا که سرور DNS مخرب شمارا به آدرس IP دیگر ارجاء داده است.

برای پیشگیری از این مساله از آنتی ویروس مصرف بکنید . همچنین بایستی به ارورهایی که در وب سایت های رمزگزاری شده(HTTPS) هم توجه بکنید به عنوان مثال چنانچه به وب وب سایت بانک مراجعه با پیام “گواهی نامعتبر”(Invalid Certificate) مواجه شدید این می تواند نشانه جهت شما باشد به شما هشدار می دهد که از DNS مخرب مصرف می بکنید . در این صورت شما با تهدید مواجهید جهت چه که در صورتی که توجه نکرده اطلاعات را وارد بکنید کلاهبرداران می توانند اطلاعات تان را بدزدند.
چرا از سرویس دهنده های DNS دیگر مصرف کنیم

همان گونه که در بالا گفته شد شما می توانید از سرویس دهنده DNS در ISP خود مصرف بکنید . در اینجا بایستی بگوییم که شما مجبور به این کار نیستید و می توانید سرویس دهنده های DNS دیگری را در سیستم ران بکنید و آن را به عنوان پیش فرض مصرف بکنید . از زیاد دیده شده ت ترین این سرویس دهنده ها که می توانید آنها را در سیسـتم خود راه اندازی بکنید OpenDNS وGoogle Public DNS می با شند.

در گاهي مواقع این سرویس دهنده ها از سرعت برخوردارند . فرق اصلی در میزان سرعت در اینجا بستگی به فاصله شما تا سرویس دهنده DNS مورد نظرتان میزان سرعت DNS مربوط به ISP تان دارد. این یعنی اگر سرعت DNS در ISP شما بالا و فاصله تان تا سرویس دهنده DNS ای که در سیـستم تان راه انداختید زیاد باشد در این صورت شما با سرعت نماید مواجه می شوید.

OpenDNS همين طور به شما اختیار فیلتر کردن وب وبسایت ها را می دهد. به عنوان مثال با مصرف از این قابلیت می توانید گاهي وب وب سایت های غیر اخلاقی را فیلتر کرده که در این صورت شما بجای صفحه مورد نظر با صفحه “Blocked” مواجه می شوید.

امیدواریم که با خواندن این متن اطلاعات مفید ی در مورد DNS کارایی آن بدست بیاورید. ما در این مقاله قصد داشتیم تا کمی شما را با جزئیات شبکه و اینترنت آشنا کنیم. منتظر مقالات جذاب در این زمینه باشید.
بخشی از هارد رایانه سرور است که VPS شما می تواند تمالک نماید ..
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *